9 lis 2010

Wnoszę o najwyższy wymiar zrozumienia i empatii...

Wypełniłam ankietę dla koleżanki koleżanki. Ankietę do pracy magisterskiej „na temat postaw wobec przestępstw danych osób oraz wpływu inteligencji emocjonalnej na tę ocenę.”
Pierwsze pytania wyglądały tak:Kolejne pytania wyglądały tak:Moje pytanie brzmi: W jaki sposób inteligencja emocjonalna miałaby wpływać na to, czy coś jest czy nie jest przestępstwem? Bo mnie się wydawało, że te kwestie reguluje Prawo Karne. Choćbym była empatyczna niczym Matka Teresa, nie mogłabym stwierdzić, że seks z nieletnią nie jest przestępstwem, bo w Prawie Karnym stoi, ze jest. A głupa rżnąć przecież nie będę.

No ale czepiam się, wiem. Ot źle się pytanie skonstruowało przecież, każdemu się może zdarzyć. Domyślam się, że autorce ankiety chodziło raczej o to, czy moim zdaniem Polański to zły-zły-bardzo zły człowiek, czy też może fakt, iż dziewczę nieletnie było już po inicjacji seksualnej i w zasadzie „sama chciała”, nie jest uzasadnioną okolicznością łagodzącą. I jak pani to ocenia, Wysoki Sądzie Synafio? Czy to bardzo ciężkie przestępstwo jest? Czy to złe-złe-bardzo złe było? I jaki pani zasądzi wymiar kary?
Wysoki Sąd Synafia napisała zgodnie z obecnym stanem wiedzy iż przestępstwo to jest, skali nie ocenia, bo nie wie, czy KPK taką akurat skalę stosuje, a kara za takie przestępstwo to więzienie, natomiast ile lat więzienia, to KPK ustala, nie ona.
Ciekawe tylko, czemu - skoro ankieta dotyczyła wpływu inteligencji emocjonalnej na ocenę przestępstwa - Wysoki Sąd Synafia została przy tym poproszona o zadeklarowanie swoich poglądów religijnych?

8 komentarzy:

 1. Faktycznie ciekawe. Może jest szansa, by poprosić koleżankę kolezanki o wyniki tej ankiety, kiedy już ją zakończy?

  OdpowiedzUsuń
 2. A spróbuję się dowiedzieć. Aczkolwiek mam poważne podejrzenie, ze tak skonstruowana ankieta po prostu nie da miarodajnych odpowiedzi. Gdyby pytanie było skonstruowane tak "Czy Twoim zdaniem popełniony czyn powinien być uznany za przestępstwo" to jeszcze rozumiem, a tak co mam odpowiedzieć?

  Ponadto szczerze się zastanawiam co ta ankieta naprawdę pokaże. Dajmy na to - osoba Z. ma dużo empatii. Czy fakt, że nie ocenia przestępcy jako złego człowieka (w ankiecie podany był ten przykład oraz dwa przykłady wypadków samochodowych, nota bene wszystko bardzo znane sprawy), że może myśleć "nie należy potępiać, każdy ma swoją historię, każdy może się potknąć" powinien ja skłonić od uznania, że jej czyn nie był przestępstwem? Albo łagodzić ocenę samego przestępstwa? Tu w dość poważną dywagację można wejść.

  OdpowiedzUsuń
 3. KK, nie KPK - Kodeks Karny - zawiera typy przestępstw i odpowiadające im widełki kar. Kodeks Postępowania Karnego to coś innego (terminy, procedury prowadzenia postępowań itp.). :-)

  Z resztą się zgadzam, ankieta jest bez sensu. Inna sprawa, że duża część prac magisterskich jest bez sensu, niedawno widziałem pracę "o chorobach alkoholowych", która składała się głównie z opisów drinków, sposobów wytwarzania alkoholu i tym podobnych bzdetów. Do napisania w weekend z wikipedią w ręku...

  A po co ja się tyle lat męczę...

  OdpowiedzUsuń
 4. Orlinos -> No to widać, jaki ze mnie Wysoki Sąd, skoro mi się KK i KPK myli - tym bardziej nie powinnam zasądzać żadnych wyroków ;)
  Ale z tą magisterką o chorobach alkoholowych to mi gacie spadły. Jak, jak, jak to możliwe?

  OdpowiedzUsuń
 5. hello
  you have nice content
  but you need to customize your blog style
  wanna blogger styles and templates and hacks and tricks
  go to
  Fire Blogger Tools
  thanks!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Synafia: prywatna, kiepska szkoła. Magisterka robiona tak, jak wiele w naszym kraju - bo "każdy przecież musi być magistrem".

  Stała choroba naszego systemu edukacji. Nawet totalnie wymóżdżające posady (szczególnie w administracji państwowej) wymagają magisterki "bo tak".

  OdpowiedzUsuń
 7. a mi zabrakło w ankiecie pytania "co myślisz o opiekunach 13 letniego dziecka, którzy pozwalają mu na samodzielne wizyty u obcych dorosłych w godzinach wieczornych" to chyba bardziej o inteligencji emocjonalnej niż konfrontacja z KPK

  OdpowiedzUsuń
 8. Liszka -> Albo nawet "Twoja 13letnia córka chce wyjść na nocną imprezę z grupą dorosłych ludzi, których nawet nie znasz. Co robisz?" No jakiś ten test był taki, eeee, po łebkach. Na kopytku na szybko sklecony.

  A z innej beczki - dobrze Cię znów widzieć :)

  OdpowiedzUsuń